המכללה החברתית לניהול וסורט

 
 
מפעלות חינוך וחברה רואה בספורט כגורם המגבש ומעצב את דמות החניך והחברה. מתוקף כך מפעלות חינוך נעזרת בספורט ככלי חינוכי להנחלת ערכים לחניך ולחברה. ייחודן של ההכשרות המתבצעות במפעלות חינוך וחברה הוא במתן הכלים היישומיים להשתמש בספורט לא רק ככלי הישגי לשיפור יכולות גופניות ותחרותיות, אלא גם ככלי להשפיע על החניך, הקבוצה ודרכם על החברה כולה. ההכשרות מורכבות משילוב בין הכשרה ספורטיבית מקצועית בענף לצד הכשרה חינוכית אשר מקנה כישורים ויכולות להשתמש בספורט ככלי חברתי חינוכי.
 
מודל ההפעלה של מפעלות
 
מפעלות חינוך וחברה שואפת לצייד את כל משתתפי תוכניות ההכשרה שלה בכלים להשתלבות בתעסוקה. לצורך כך פותח מודל ההפעלה להכשרות התעסוקתיות. מודל ההפעלה בנוי מכמה שלבים.
 
בשלב ראשון, המשתתפים בתוכנית עוברים הכשרה מקצועית ומקיפה בענף הספורט ובתוכן החינוכי. במהלך ההכשרה המשתתפים לוקחים חלק בסמינרים המגבשים ומחזקים את דמותם כמנהיגים דעתניים. ההכשרה חושפת את המשתתפים בה לאוכלוסיות ותרבויות שלא בטוח שהיו פוגשים בהן ללא ההשתתפות בתוכנית. 
 
בשלב שני, במהלך ההכשרה ולקראת סופה המשתתפים נדרשים לאמן קבוצות ילדים ונוער. שלב זה מוגדר כהתנסות מעשית ומתקיים במסגרת פעילות מפעלות חינוך וחברה. כל משתתף מאמן קבוצות מהקהילה אליה הוא משתייך. במהלך תקופת ההתנסות המשתתפים רוכשים כלים יישומיים לתפקידם החדש ומקבלים ליווי מקצועי של צוות מפעלות ושל צוות המרצים בקורס. מטרתו המרכזית של שלב זה הינה ליצור זיקה בין משתתפי ההכשרה למעסיק עתידי בקהילה המקומית. מפעלות משתדלת לקלוט לשורות מאמניה את בוגרי ההכשרה. 
 
בקבוצות מסוימות אנו מקיימים שלב שלישי בו אנו מעודדים את הבוגרים ליזום פעילויות בתחום החינוך והספורט במטרה לחזקם כגורמים מובילים ובעלי יוזמה בקהילה.
 
מפעלות חינוך וחברה בוחנת את אפשרויות התעסוקה של משתתפי התוכנית עוד בשלב האיתור.
 
 
הכשרות המחלקה מיועדות לבוגרים מגיל 16 ומעלה מכל הדתות, הקהילות ושכבות האוכלוסייה בארץ.
במסגרת הפעילות אנחנו מקיימים את ההכשרות הבאות:
 
תוכנית "מאמנים לשלום" - מדריך למשחקי כדור ( כדורגל, כדורסל)
הכשרה  - במסגרת התוכנית אנו מכשירים מדרכי כדורגל בעלי גישה חינוכית ומדריכות כדורשת בעלות גישה חינוכית.
אזור – כל הארץ (דרום, צפון ומרכז כולל ירושלים)
קהל יעד – יהודים וערבים בוגרים, גברים ונשים
 
 
תוכנית מאמנות "מעבר לרשת"
הכשרה – מדריכות כדורשת ומובילות בתחום החינוך בספורט בקהילה
קהל יעד – נשים מגילאי 16 ומעלה מכל הארץ
 
 
קורס שופטי כדורגל
הכשרה – הקורס מעניק תעודת שופט כדורגל מוסמך
אזור – כלל ארצי (הקורס מתקיים באצטדיון הלאומי ומקבץ משתתפים מכל הארץ)
קהל יעד – צעירים בסיכון ממסגרות פעילות של מפעלות, מתנדבי שירות לאומי במפעלות, מאמני מפעלות.
ההכשרה היא יוזמה משותפת של איגוד השופטים ומפעלות חינוך.