דו קיום בין ערבים ליהודים ובין ישראלים לפלסטינאים

"הכר את השכן" תכנית כדורגל לקירוב לבבות

הבנה, קרבה וגישור דרך המשחק

 

רקע:

"מפעלות חינוך וחברה" חרטה על דיגלה  לקדם דו קיום בין ילדים ובני נוער ישראלים ומקביליהם ממדינות ערב וכן  ולעודד שיתופי פעולה בין מגזרים שונים בישראל. תכנית "הכר את השכן" פותחה על מנת  ליישם זאת בפועל וקיבלה חשיבות כפולה על רקע המתיחות הגוברת בשנים האחרונות עם מדינות שכנות ובין המגזרים השונים בישראל. 

תכנית "הכר את השכן" עושה שימוש בכדורגל, הספורט הפופולארי בעולם, כגשר בין הקהילות, כבסיס לתקשורת בונה, כשדה ליצירת שיתופי פעולה במגרש ומחוצה לו. 

אימונים משותפים ומשחקים משותפים הופכים למפגש בלתי אמצעי בין אדם לחברו ללא הבדלי דת, מין, מוצא, תרבות ושפה – תכנית "הכר את השכן" הופכת את השוני  ליתרון.

 

התכנית פועלת בשלושה מודלים המותאמים לאופי ורקע המשתתפים ביותר ממאה יישובים בארץ, בירדן וברשות הפלסטינית: 

1. בארץ- לגישור והבנה בין המגזר היהודי והערבי ברחבי הארץ.

2. בארץ וברשות הפלסטינית- להיכרות וקירוב לבבות בין קבוצות ישראליות ופלסטינאיות.

3. בארץ ובירדן- לפתרון סכסוכים וחינוך לשלום בין חניכים בישראל, ובירדן.

 

מטרות:

1. ברמה הפרטנית – שינוי עמדות ביחס לצד השני בקרב שחקני הקבוצות והמאמנים.

2. ברמה הקהילתית - פיתוח מנהיגות קהילתית בתחום הספורט כך שהשחקנים הופכים לסוכני שינוי בקהילה בה הם חיים

 

מודל הפעלה:

התכנית מותאמת לצרכי המסגרת, משאביה ואופייה ויכולה לפעול במתכונות שונות וגמישות, החל ממספר מפגשי "שיא"  לאורך השנה וכלה במפגשים קבועים על בסיס דו שבועי או חודשי.

התכנית בנויה כך שמתקיימים מפגשי הכנה של כל קבוצה בנפרד לקראת המפגש הראשוני בין הקבוצות. בהמשך נפגשים הקבוצות במהלך השנה לאימונים ומשחקים משותפים הכוללים משחק ופעילות חברתית, המתקיימים במגרשי הבית של הקבוצות המשתתפות. בסוף שנת הפעילות מתקיים טורניר כדורגל ארצי בו נוטלות חלק כל הקבוצות המשותפות. החניכים חותמים על אמנה משותפת ומשחקים בקבוצות מעורבות, המשחקות אחת עם השנייה ולא אחת נגד השנייה.

 

התכנית שואפת להעניק לחניכים חוויה בין תרבותית ייחודית אשר מאפשרת, לראשונה בחייהם של השחקנים לקיים שיח בלתי אמצעי עם מקביליהם מן הצד השני, שיח המבוסס על ערכי סבלנות, סובלנות, כבוד וחתירה לדו-קיום ושלום.

 

כיצד ארגונכם יכול להיות שותף?

ישנן 3 אפשרויות תמיכה בקבוצות "הכר את השכן" לכל חברה, ארגון או עסק המעוניינים להיות  שותפים לתכנית:

1.  אימוץ קבוצת "הכר את השכן"- 20 חניכים בגלאי 18-12 הנפגשים באופן קבוע לאימוני כדורגל שבועיים יזכו לתמיכתכם     וקבוצתם תקרא על שם חברתכם, בצירוף לוגו חברתכם על המדים עם אפשרות לאירועי שיא משותפים.                                  למי מתאים מסלול זה?

 מיועד לחברות וארגונים המעוניינים לתמוך בדו קיום  בארצנו , ליצור נראות, לשלב אירועים משותפים חד פעמיים וללא מעורבות מתנדבים על בסיס קבוע.

 

2. תכניות קהילתיות המשלבות מתנדבים- שילוב מתנדבים מקרב עובדיכם באימוני הקבוצה מספר פעמים בשנה. מספר האימונים והתכנית השנתית תבנה ביחד על פי צרכי ארגונכם.                                                

למי מתאים מסלול זה?  

מיועד לחברות וארגונים המעוניינים לשלב מתנדבים, לבנות שותפות ארוכת טווח, פעילות מגבשת שוברת שגרה לצוות העובדים, חיזוק קשרי האוכלוסייה המקומית לחברתכם וקיום  אירועי שיא משותפים לעובדי החברה ולחניכי קבוצת הכדורגל.

 

3. תמיכה בתכנית- תמיכה כספית בתכנית "הכר את השכן" או באחד מאירועי השיא אותם אנחנו מארגנים לכל קבוצות התכנית לאורך השנה.                                                                      

למי מיועד מסלול זה?

 חברות וארגונים המעוניינים לתרום ללא מעורבות ישירה.

 

"נהניתי מכל רגע לעבוד עם מפעלות. ראיתי המון מקצועיות, אכפתיות וניסיון רב בארגון ובהפעלת כל פעילות במהלך השנה. אנו רואים ומייחסים המון חשיבות לערכים של כבוד לזולת ואחווה הדדית ושמחנו למצוא שותף שמוכיח כי גם דרך הכדורגל אפשר לקדם וליישם ערכים אלו". (עלאא גדבאן, מנהל מרכז נעורים חורפיש).