צעירים ובוגרים עם מוגבלויות

מתמסרים לקהילה דרך "משחק החיים"

צעירים ובוגרים עם מוגבלויות

 

רקע:

מפעלות חינוך מפעילה כיום עשרות קבוצות של שחקנים עם צרכים מיוחדים ברחבי הארץ, בתכנית ייחודית העושה שימוש בכדורגל וכדורשת ככלי לרכישת מיומנויות שונות ומעניקה להם את האפשרות לעסוק בספורט בצורה עקבית ומקצועית, המתאימה לצרכיהם. תכנית "משחק החיים" שואפת להקביל בין תהליכים, מצבים ואירועים שנוצרו על המגרש לבין חיי היום יום של השחקנים.

התכנית פועלת בשיתוף משרד הרווחה, משרד הבריאות וביטוח לאומי.

 

מודל הפעלת התכנית:

התכנית מבוססת על אימון שבועי המשלב בין כדורגל ופעילות גופנית לבין תכנים חינוכיים ושיקומיים המועברים באמצעות שיחת קבוצה, עזרי הדרכה מגוונים ותרגילים מותאמים. האימון מועבר על ידי מאמן מקצועי אשר מוכשר להשתמש בתהליכים וסיטואציות שנוצרו על המגרש על מנת לקשור את ההיבט הספורטיבי וההיבט החינוכי-שיקומי של האימון.

תהליכי הערכה ומדידה שנעשו מצביעים על תכנית "משחק החיים" ככלי יעיל לחיזוק הדימוי העצמי ותחושת המסוגלות העצמית של השחקן, הקניית מיומנויות חברתיות ומיומנויות ובשיפור הכושר הגופני ויכולות מוטוריות וקוגניטיביות.

בנוסף, לאורך השנה משתתפים החניכים באירועי שיא כגון, טורנירים עם קבוצות מקבילות, פעילויות במרחב הפתוח והגעה  למשחקי הבית של קבוצת הכדורגל של הפועל תל אביב. 

הכדורגל, מעניק לחניכים אלו הזדמנות, בדרך כלל הראשונה בחייהם, להיות ולשחק כמו כולם.

 

כיצד ארגונכם יכול לקחת חלק?

ישנן 3 אפשרויות בחירה דרכן ניתן לתמוך בתכנית  לכל חברה, ארגון או עסק המעוניינים להיות  שותפים:

1. אימוץ קבוצת "משחק החיים"- 20 שחקנים בעלי מוגבלויות הנפגשים פעם בשבוע לאימוני כדורגל יזכו לתמיכתכם וקבוצתם תקרא על שם חברתכם, בצירוף לוגו חברתכם על המדים ואירועי שיא משותפים.                                                                  למי מתאים מסלול זה? 

מיועד לחברות וארגונים המעוניינים לתמוך באוכלוסיית בעלי המוגבלויות, ליצור נראות, לשלב אירועים משותפים חד פעמיים וללא מעורבות מתנדבים על בסיס קבוע.

 

2. תכניות קהילתיות המשלבות מתנדבים- שילוב מתנדבים מקרב עובדיכם באימוני הקבוצה מספר פעמים בשנה. מספר האימונים והתכנית השנתית תבנה ביחד על פי צרכי ארגונכם.                                                

למי מתאים מסלול זה?  

מיועד לחברות וארגונים המעוניינים לשלב מתנדבים, לבנות שותפות ארוכת טווח, פעילות מגבשת שוברת שגרה לצוות העובדים, חיזוק קשרי האוכלוסייה המקומית לחברתכם וקיום  אירועי שיא משותפים לעובדי החברה ולחניכי קבוצת הכדורגל.

 

3. תמיכה באוכלוסיית בעלי מוגבלות- תמיכה כספית בתכנית "משחק החיים" או באחד מאירועי השיא אותם אנחנו מארגנים לכל קבוצות התכנית לאורך השנה.                                                      

למי מיועד מסלול זה? 

חברות וארגונים המעוניינים לתרום ללא מעורבות ישירה.

 

"זו השנה השנייה שבני משתתף בפעילות לילדים על הרצף האוטיסטי. לצד שיפור ניכר בהבנה ובכישורי

המשחק עצמו, ניתן להרגיש שינוי ניכר בכל הקשור ליכולת הרגשית- חברתית וחיזוק הביטחון העצמי.

מבחינתי, כאב לילד מיוחד, שחר עשה קפיצה עצומה ורכש לו, לדוגמא, יכולת לדעת להפסיד, עם כל

הקושי שבזה, בטח ובטח לילד שאין לו את הכישורים המולדים להתמודדות עם מצבים מאין אלו".

 

שי אביגדורי- אבא של שחר.