כך תבחרו נכון תפילין לבר מצווה

כאשר מתקרבים לאירוע הבר מצווה אחד מהשלבים החשובים ביותר הוא רכישת סט בר המצווה, הכולל תפילין לבר מצווה וטלית. מכיוון שהסטים הללו מגיעים ברמות הידור שונות, יש לבחור בין כמה אפשרויות. האם לרכוש סט כשר או מהודר? תפילין מעור עבה או דק? טלית מצמר או מאקרילן? יש לא מעט שאלות ותהיות. אנחנו כאן כדי להקל עליכם את הבחירה.

תפילין לבר מצווה – מהו ההבדל בין סט מהודר לבין סט פשוט?

סט מהודר כולל טלית וגם תפילין לבר מצווה אותם מייצרים על פי כל הדקדוקים ההלכתיים, ללא הקלות. לעומת זאת, סט פשוט לרוב יכלול פריטים שיוצרו בגימור פחות מדויק. מפעלי הייצור המקפידים על כל ההלכות והתקנים המחמירים מייצרים סטים איכותיים יותר. ככל שהקפדנות גבוהה יותר כך הסט יהיה עמיד ואיכותי יותר לאורך זמן. בעוד שסטים פשוטים עלולים להיות לא כשרים במלואם בשל טעויות בייצור, חשוב לדעת שסטים מהודרים מיוצרים בקפדנות יתרה ללא חשש לכשרות. כך ניתן להיות בטוחים שהסט יעמוד בכל הדרישות ההלכתיות. ההבדל בין סט פשוט למהודר אינו רק איכותי אלא גם הלכתי. סט פשוט עלול להיות לא כשר אם הייצור לא נעשה כהלכה ולכן חשוב לבחור בקפידה.

אילו סוגי תפילין קיימים?

בבואכם לבחור תפילין לבר מצווה חשוב שתיוועצו באנשי המקצוע המבינים בכך ובכלל, תרכשו את הסט המיועד במקום המבצע גם בדיקת תפילין במידה ואתם מגיעים עם תפילין שקיבלתם במתנה או עבר בירושה ובכלל, מוכר את הסט כאשר ידוע שהינו עומד בכל הקריטריונים הרלוונטיים. ישנם שני סוגי תפילין מרכזיים:

·  תפילין בהמה דקה – תפילין אלו מיוצרות מעור של בהמה דקה, כבש או עז. הן קלות יותר לייצור
ולכן זולות יותר אך גם פחות עמידות. התפילין מגיעות בדרך כלל עם פרשיות פחות
מהודרות ורצועות עדינות יותר. יש לבדוק את התפילין בתדירות גבוהה יותר כדי לוודא
את תקינותן.

·  תפילין בהמה גסה – תפילין אלו מיוצרות מעור של בהמה גסה, שור או פרה. הייצור מורכב וממושך
יותר ולכן הן יקרות יותר, אך עמידות וחזקות. התפילין מגיעות עם פרשיות מהודרות
ורצועות חזקות במיוחד. יש לבדוק אותן כל
7 שנים לפחות.

אילו סוגי טליתות אפשר לרכוש?

כאשר מדובר על רכישת תפילין לרוב רכישה זו מגיעה גם עם רכישה של טלית. טלית מצמר היא המצווה העיקרית מהתורה, מכיוון שבזמן התורה הביגוד נעשה בעיקר מצמר. טלית זו מחממת יותר ועלותה גבוהה יותר. טלית אקרילן מיוצרת מסיב סינתטי דמוי צמר. ההתעטפות בה היא מצווה מדרבנן ולא מהתורה והיא נחשבת פחות מהודרת. טלית אקרילן היא זולה יותר.

חשוב שיהיה לכם על מי לסמוך

רכישת תפילין לבר מצווה היא השקעה משמעותית ולכן חשוב לבחור סט מהודר שילווה את הילד לאורך שנים. טלית איכותית, במיוחד מצמר, היא חלק חשוב מההשקעה. הפרש העלות בין טלית צמר לטלית אקרילן אינו גדול, אך ההשקעה באיכות משתלמת.

בחירה נכונה בתפילין ובטלית לבר מצווה תבטיח שימוש תקין וכשר לאורך שנים רבות, ותספק לילד חוויה רוחנית משמעותית ביום מיוחד זה. מכון הסת"ם 'אומנות הקודש' פעיל כבר שנים רבות לייעוץ, בדיקה ומכירה של ספרי תורה, תפילין, טליתות ומזוזות ללא שום פשרות הלכתיות ובמקצועיות ברמה גבוהה. אצלנו תמצאו אולם תצוגה של מגוון מוצרי קודש, חדר סופרים, הגהות ומוצרי יודאיקה באיכות גבוהה. צרו קשר כבר כעת.

מה היה לנו עד עכשיו?